Mitch Nexa Wine crossbody bag with zip
Up to 50% off means one thing. Pick a piece you’ll love wearing again and again.
A crossbody you'll grab without thinking twice. That's because it fits perfectly, doesn't get in the way, and has a small attachable pouch that saves all those little…
More informationA crossbody you'll grab without thinking twice. That's because it fits perfectly, doesn't get in the way, and has a small attachable pouch that saves all those little things that otherwise get lost in the depths of your bag. Throw it over your shoulder and you're sorted. For trips, city days, or whenever you need your things close and your head in the clouds.
- Main zip + magnet closure
- Internal zip pocket + two compartments
- External zip pocket
- Detachable zip pouch
- Adjustable crossbody strap
| Size | 200 x 300 x 90 mm |
| Material | Textile |
| Weight | 350 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Colour | Wine red |
| Style | Everyday, Casual |
| Strap length | 80 - 113 cm |
| Fits A4 | no |
| Zipper material | Plastic |
| For wallet size | Large |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Long shoulder strap, Hidden pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
CROSSBODY
When someone's proud of us, it warms our heart. But would you believe that your bag can be proud of you too? One that can do that is a crossbody bag. And you can be proud to have it. Perhaps for its practicality, popularity or timelessness? The reason is yours to choose.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.