Fossy MN Brown elegant crossbody bag
Enjoy spring sale up to 50% off, ending Tuesday 31 March, and become the heroine of your own colourful story. Bloom with spring and show the world that your story begins with VUCH.
Fossy MN with an adjustable wide strap builds on the proven Fossy design, but brings a new dimension of elegance. It's made from the same material as the Cara bag, so…
More informationFossy MN with an adjustable wide strap builds on the proven Fossy design, but brings a new dimension of elegance. It's made from the same material as the Cara bag, so you can rely on its quality and luxurious look. It features a distinctive external pocket without fastening and a main compartment with double zip closure to keep your treasures safe.
- Minimalist design with monogram
- Main zip fastening
- External magnetic pocket
- Adjustable crossbody strap
| Size | 200 x 220 x 100 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 440 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Multicolour |
| Colour | Brown |
| Collection | Monogram |
| Style | Elegant |
| Strap length | 75 - 110 cm |
| Zipper material | Plastic |
| For wallet size | Medium |
| Colour of fittings | Golden |
| Properties | Long shoulder strap, Hidden pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Discover more
Monogram
Want to have unprecedented flair and be Vuch through and through? The meticulously designed Vuch monogram collection is here for you. Treat yourself to a piece that radiates style, underlined by the Vuch logo on every centimetre. Whether you say it with a bag, wallet, or backpack…
Vuch is your most faithful love, so tell everyone without a single word.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.