Ferron Chic Black large and spacious backpack
Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
Looking for a backpack that can handle your day and still look chic? This minimalist piece focuses on clean lines and maximum practicality. The standout feature is a…
More informationLooking for a backpack that can handle your day and still look chic? This minimalist piece focuses on clean lines and maximum practicality. The standout feature is a large zip pocket, giving you an overview of everything. Ideal for women who want to have all the essentials with them without losing elegance.
- Main zip fastening
- Reinforced construction that holds its shape
- Laptop compartment
- Internal carabiner for attaching keys
- Two external zip pockets
- Adjustable shoulder straps
| Size | 430 x 270 x 115 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 1070 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Colour | Black |
| Volume | 13 |
| Style | Elegant, Travel, Student |
| Strap length | 46 - 78 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" ", 13,3" " |
| Zipper material | Plastic |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Bottle pocket, Padded straps, Hidden pocket, Suitcase strap, Laptop pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
BACKPACKS
Practicality, comfort and functionality. These are the characteristics inseparably linked with backpacks, which are the perfect fashion alternative to handbags. If you feel this is exactly what you're looking for, then browse our website. In our range we have both sportier backpacks that you can easily take to the mountains, as well as elegant companions that will perfectly complement your urban outfit.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.