Eldar Pink large travel backpack
Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
Meet the Eldar backpack, which thanks to its thoughtful design will make every day easier. Your chaotic backpack interior is a thing of the past. Thanks to internal…
More informationMeet the Eldar backpack, which thanks to its thoughtful design will make every day easier. Your chaotic backpack interior is a thing of the past. Thanks to internal pockets and practical zip compartments, you'll finally have a system for your belongings, whilst your favourite water bottle will find its place in the external side pockets, where it's always within reach. Eldar is made for your dynamic lifestyle, so you can safely and clearly carry everything important from morning till evening. Just throw it on your back and head out into the streets knowing you have a companion by your side who'll look after every little detail for you.
- Main zip closure
- Separate laptop compartment
- Internal zip pocket
- External zip pockets
- Side bottle pockets
- Lacing with reflective elements
- Padded shoulder straps and back for comfortable carrying
| Size | 420 (600) x 280 x 150 mm |
| Material | Synthetic leather, Textile |
| Weight | 1020 g |
| Closing | Combined |
| Pattern | Plain |
| Colour | Pink |
| Volume | 18 (25) |
| Style | Travel |
| Strap length | 58 - 98 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" ", 13,3" ", 15,6" " |
| Zipper material | Plastic |
| Properties | Bottle pocket, Durable material, Padded back, Padded straps, Roll-top, Laptop pocket, Reflective elements |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Backpacks
The days when backpacks meant just school satchels or sports pieces for mountain hikes are long gone. Now a backpack can also be an elegant accessory for the city, for a walk, to work or to school. So choose a piece that will suit your back and perfect your outfit. Another undeniable advantage of backpacks is that you have free hands and your back will certainly thank you too, because the entire weight of your necessities will be beautifully distributed across both shoulders.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.