Gioia Beige spacious urban backpack
The product is currently sold out
When will it be back in stock? Colors:Gioia was inspired by our (and especially your) iconic Joanna. Compared to its predecessor, it's made from softer and structured material, but it doesn't deny its…
More informationGioia was inspired by our (and especially your) iconic Joanna. Compared to its predecessor, it's made from softer and structured material, but it doesn't deny its origins. This innovative model will have your back day after day. Yes, it's a backpack, so we mean that literally, but also metaphorically. Your treasures will be as safe as in a vault thanks to the double closure system.
- Spacious main compartment with double closure – zip and flap with ultra-strong magnet
- Practical external zip pockets on the back of the backpack
- Internal compartments and zip pocket
- Adjustable shoulder straps and padded back for comfortable carrying
| Size | 320 x 260 x 115 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 670 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Plain |
| Colour | Beige |
| Volume | 10 |
| Collection | SimplyV |
| Style | Everyday |
| Volume | 6-10 l l |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" " |
| Zipper material | Plastic |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Hidden pocket, Inner zip pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Discover more
SimplyV
Simple Bags, Simply Vuch!
Timeless, minimalist and elegant. The SimplyV collection can easily do without embellishments. Because there is beauty in simplicity. The main role in the design of every SimplyV bag is played by clean lines, smooth material and delicate metal details. Simply nothing extra and yet nothing is missing. So what will yours simply be like?
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.