Rosalie Rounded Flap Backpack city backpack with flap Vushie
A backpack that carries the lightness of a summer breeze. It's gentle, playful and just like the girl Rosalie, it reminds you that even an ordinary day can be a small…
More informationA backpack that carries the lightness of a summer breeze. It's gentle, playful and just like the girl Rosalie, it reminds you that even an ordinary day can be a small wish coming true.
Its shape appears delicate, but inside it hides enough space for everything you need to have with you. It has a spacious main compartment with dual closure – zip and magnet. On the back you'll find zip pockets, inside there are compartments and a smaller zip pocket. Comfort is ensured by adjustable shoulder straps. So close the flap, take a deep breath and let yourself be carried wherever the wind takes you.
The Rosalie Rounded Flap Backpack was created under the Vushie brand, which was born from the VUCH brand collection and soon became independent. Gentle, quiet and free, where each piece tells its own story.
- New Vushie brand
- Combination of print, embroidery and metal elements
- Summer memories in the wind, a few small flowers and the big-eyed doll Rosalie
- Spacious main compartment with dual closure – zip and flap with ultra-strong magnet
- Internal and external pockets with and without zip closure
| Size | 320 x 260 x 120 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 820 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Quilted, Printed |
| Colour | Brown |
| Volume | 10 |
| Collection | Vushie |
| Style | Casual |
| Strap length | 58 - 103 cm |
| Zipper material | Plastic |
| Colour of fittings | Golden |
| Properties | Hidden pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Vushie - Rosalie
Rosalie is a girl of wishes. When she looks at you, you feel as if she has already met your heart. She's gentle but not naive, her laughter smells of flowers and summer memories.
She doesn't need to explain, it's enough for her to just be. In her gaze you'll find lightness, joy and faith that the universe hears even the quietest wishes. She's like the wind that whispers to you that everything is possible if you're not afraid to dream.
Rosalie is a reminder that trust and playfulness can accompany your every day. You just need to open your heart and let things flow.