Mellora Neo Beige spacious backpack made from durable material
Mellora Neo has a water-resistant surface that doesn't mess about with dust or rain. Inside you'll find a padded laptop compartment, a zipped pocket and space for…
More informationMellora Neo has a water-resistant surface that doesn't mess about with dust or rain. Inside you'll find a padded laptop compartment, a zipped pocket and space for everything you need to take with you. It closes with a zip and you can secure it with velcro too. All that's left is to adjust the comfortable shoulder straps to suit you and head off. So where will it be?
- Main zip and velcro fastening
- Clear internal organisation
- External zip pockets
- Reinforced laptop pocket
- Waterproof material
- Chest strap with buckle
- Padded shoulder straps and back for comfortable carrying
| Size | 450 x 280 x 190 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 1180 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Colour | Beige |
| Volume | 23 |
| Style | Travel, Student |
| Strap length | 52 - 102 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" ", 13,3" ", 15,6" " |
| Zipper material | Plastic |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Bottle pocket, Durable material, Padded back, Padded straps, Hidden pocket, Waterproof material, Suitcase strap, Laptop pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Backpacks
The days when backpacks meant just school satchels or sports pieces for mountain hikes are long gone. Now a backpack can also be an elegant accessory for the city, for a walk, for work or for school. So choose a piece that will suit your back and perfect your outfit. Another undeniable advantage of backpacks is that you have your hands free and your back will definitely thank you too, because the entire weight of your belongings will be beautifully distributed across both shoulders.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.