Gioia Melange Blue spacious urban backpack
The Gioia Melange backpack is here with big ambitions! Made from durable textile and PU material, it becomes a companion that can handle everything – from wandering the…
More informationThe Gioia Melange backpack is here with big ambitions! Made from durable textile and PU material, it becomes a companion that can handle everything – from wandering the city to journeys far and wide. Plenty of pockets, a structured shape and style that screams: I'm here, and I'm fabulous! This piece will show you that it too can have a big personality.
- Part of the backpack made from durable material
- Magnetic and zip fastening
- Plenty of external and internal pockets
- Backpack that holds its shape
| Size | 400 x 280 x 120 mm |
| Material | Synthetic leather, Textile |
| Weight | 800 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Plain |
| Colour | Blue |
| Volume | 13 |
| Style | Travel, Casual |
| Strap length | 56 - 102 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" ", 13,3" " |
| Zipper material | Plastic |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Hidden pocket, Inner zip pocket, Laptop pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Backpacks
The days when backpacks meant just school satchels or sports pieces for mountain hikes are long gone. Now a backpack can also be an elegant accessory for the city, for a walk, for work or for school. So choose a piece that suits your back and perfects your outfit. Another undeniable advantage of backpacks is that you have free hands and your back will certainly thank you too, because the entire weight of your belongings will be beautifully distributed across both shoulders.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.