Duilio Dark Green mini crossbody bag
Up to 50% off means one thing. Pick a piece you’ll love wearing again and again.
Meet the little sister of our beloved Tricia – a mini bag that has everything you need, but in a smaller package. We've narrowed it down, made it taller and added black…
More informationMeet the little sister of our beloved Tricia – a mini bag that has everything you need, but in a smaller package. We've narrowed it down, made it taller and added black hardware to make it elegant and fresh. Phone, small wallet, and you're sorted – you've got everything you need for coffee with a friend or a romantic stroll. Mini, but still with big style!
- Mini version of the Tricia bag
- Magnetic pin closure
- Inner compartment for small items
- Adjustable crossbody strap
| Size | 180 x 210 x 70 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 550 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Plain |
| Colour | Green |
| Collection | SimplyV |
| Style | Elegant, Casual |
| Strap length | 90 - 133 cm |
| For wallet size | Medium |
| Colour of fittings | Black |
| Properties | Long shoulder strap |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Discover more
SimplyV
Simple Bags, Simply Vuch!
Timeless, minimalist and elegant. The SimplyV collection can easily do without gold plating. Because there is beauty in simplicity. The main role in the design of each SimplyV bag is played by clean lines, smooth material and delicate metal details. Simply nothing extra and yet nothing is missing. So what will your simple one be like?
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.