Neela Teal large shoulder bag
Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
We're officially ending the search for the perfect large bag that will match your favourite Fossy Mini crossbody. We've found it. Or rather, designed it. Neela features…
More informationWe're officially ending the search for the perfect large bag that will match your favourite Fossy Mini crossbody. We've found it. Or rather, designed it. Neela features a spacious interior pocket, a practical external pocket on the front of the bag and iconic blind embossed detailing on the bag's surface. The metal details subtly complement the colour scheme, bringing its monochromatic look to perfection.
- Elegant design with external pocket without closure
- Bag with firm base protected by 4 metal feet
- Main zip closure
- Crossbody strap included
| Size | 250 x 340 x 90 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 620 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain, Geometric |
| Colour | Blue, Green |
| Collection | Shape of Diamond |
| Style | Elegant, Work |
| Strap length | 77 - 140 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" " |
| Zipper material | Plastic |
| For wallet size | Large |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Long shoulder strap, Inner zip pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Discover more
Shape of Diamond
Be stylish and unique with Shape of Diamond!
You're currently admiring the jewels and diamonds of our portfolio. The bestsellers Cary and Carrie have become icons that inspired us to design more luxury Vuch pieces. The entire Shape of Diamond collection is adorned with an elegant play of blind embossing and distinctive metal details. So which backpack, bag or purse will capture your heart and never let go?
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.