Meda Beige elegant urban backpack
Up to 50% off means one thing. Pick a piece you’ll love wearing again and again.
You'll have everything at hand in this spacious PU backpack from the Shape of Diamond collection. Easily fit a smaller laptop and A4 documents with room to spare for…
More informationYou'll have everything at hand in this spacious PU backpack from the Shape of Diamond collection. Easily fit a smaller laptop and A4 documents with room to spare for your secrets. The magnetic front pocket and internal compartments ensure perfect organization. Plus, it's so comfortable you won't want to take it off.
- Main zipper closure
- Front magnetic pocket
- Internal compartments for small items
- Adjustable shoulder straps
| Size | 360 x 280 x 130 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 730 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain, Geometric |
| Colour | Beige |
| Volume | 13 |
| Collection | Shape of Diamond |
| Style | Elegant, Travel, Everyday |
| Strap length | 40 - 86 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" " |
| Zipper material | Metal |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Padded back, Inner zip pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Shape of Diamond
Be stylish and unique with Shape of Diamond!
You're looking at the jewels and diamonds of our portfolio. The bestsellers Cary and Carrie have become an icon that inspired the design of our other luxurious bags. The entire Shape of Diamond collection is adorned with an elegant play of embossing and unusual metal details. Which bag, handbag, or wallet will capture your heart and never let go?
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.