Emina Wine mini crossbody bag
Up to 50% off means one thing. Pick a piece you’ll love wearing again and again.
For the city, a party, or coffee with a friend – this mini crossbody will accompany you anywhere. Small but sturdy, with a new polka dot strap that adds a serious dose…
More informationFor the city, a party, or coffee with a friend – this mini crossbody will accompany you anywhere. Small but sturdy, with a new polka dot strap that adds a serious dose of style. It combines the material of the Tricia waist bag with the Joanna flap, making it not just beautiful, but durable. Just throw it over your shoulder and go!
- Bag that holds its shape
- Magnetic closure
- Internal compartment and zip pocket
- Adjustable crossbody strap
| Size | 130 x 200 x 60 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 410 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Plain |
| Colour | Wine red |
| Style | Elegant, Travel, Everyday |
| Strap length | 93 - 142 cm |
| For wallet size | Small |
| Colour of fittings | Golden |
| Properties | Long shoulder strap, Inner zip pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Mini Bags
Phone, wallet, keys, nothing more. There are days when this is simply enough. And for these days, we've created a collection of mini bags. They're small but clever, as we never forget about practicality. Even though they're mini, you'll keep your few items perfectly organized. You can use the strap to keep your hands free. In a flash, you can also turn it into an elegant clutch. Use your mini bag for a date, a city walk, or a cultural outing. Now it's up to you which mini beauty you'll add to your wardrobe.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.