Virion Big Wine large sports roll-top backpack
The product is currently sold out
When will it be back in stock? Colors:Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
Virion Big is the bigger companion to your favourite Virion, capable of fitting absolutely everything. The main zip compartment hides large items, whilst plenty of…
More informationVirion Big is the bigger companion to your favourite Virion, capable of fitting absolutely everything. The main zip compartment hides large items, whilst plenty of smaller compartments and pockets keep your smaller essentials organised. The chest strap keeps the backpack exactly where it should be, so you can head off anywhere. To school, into town or on an adventure. With confidence that everything has its place.
- Padded back and straps
- Water-resistant material and zips
- Luggage attachment strap
- Separate internal pocket
- Reinforced laptop compartment
- Chest strap with buckle
| Size | 510 (630) x 300 x 140 mm |
| Material | Textile |
| Weight | 930 g |
| Closing | Carabin |
| Pattern | Plain |
| Colour | Wine red |
| Volume | 21 (24) |
| Style | Travel, Casual |
| Strap length | 50-100 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" ", 13,3" ", 15,6" ", 17,3" " |
| Zipper material | Plastic |
| Properties | Bottle pocket, Padded back, Padded straps, Hidden pocket, Inner zip pocket, Waterproof material, Suitcase strap, Roll-top, Laptop pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Backpacks
The days when backpacks meant just school satchels or sports gear for mountain hikes are long gone. Now a backpack can be an elegant accessory for the city, for walks, work or school. So choose a piece that fits your back and perfects your outfit. Another undeniable advantage of backpacks is that you have free hands and your back will certainly thank you too, as the entire weight of your essentials will be beautifully distributed across both shoulders.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.