Gioia Small Black smooth urban backpack
Today only, enjoy the spring sale. With discounts up to 50% off, you can treat yourself for the best prices.
When you want a backpack but don't want to carry half your household. And because we know that sometimes less is truly enough, we've made our beloved Gioia backpack…
More informationWhen you want a backpack but don't want to carry half your household. And because we know that sometimes less is truly enough, we've made our beloved Gioia backpack smaller. We've kept its clean shape, the same comfort on your back and the thoughtful interior. Ideal when you want to have the essentials with you and let the rest of the day flow.
- Main closure with magnet and drawstrings
- Internal zippered pocket and open compartment
- One internal elastic pocket
- One external zippered pocket on the back of the backpack
- Adjustable shoulder straps
| Size | 310 x 320 x 125 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 540 g |
| Closing | Combined |
| Pattern | Plain |
| Colour | Black |
| Volume | 10 |
| Style | Elegant, Everyday, Casual |
| Strap length | 47 - 87 cm |
| Fits A4 | no |
| For wallet size | Medium |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Hidden pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
BACKPACKS
A backpack doesn't have to be an enormous rucksack that you pack for a several-week road trip across a continent. On the contrary, it can be a small elegant piece that elevates your outfit to heavenly heights and holds your most essential treasures that you need to have with you. The advantage is that you'll always have your hands free, so you can sip your coffee, scroll through social media on your phone or wave at all the passers-by.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.