Filipa MN Wine elegant urban backpack with monogram
Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
This backpack is based on the popular Filipa model, but got a new monogram makeover. On the front side you'll find a practical pocket, inside smaller compartments and…
More informationThis backpack is based on the popular Filipa model, but got a new monogram makeover. On the front side you'll find a practical pocket, inside smaller compartments and one larger one for a tablet. The main pocket closes with a zip, so everything stays nice and secure. And thanks to the pins on the bottom, it won't wear out easily – simply ready for everyday adventures.
- Main zip closure
- External magnetic pocket + zip pocket
- Internal compartments for small items + tablet pocket
- Reinforced bottom protected by metal pins
| Size | 290 x 260 x 130 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 650 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain, VUCH monogram |
| Colour | Wine red |
| Volume | 9 |
| Collection | Monogram |
| Style | Elegant, Everyday |
| Strap length | 62 - 104 cm |
| Zipper material | Metal |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Hidden pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Discover more
Monogram
Want to have unprecedented flair and be Vuch through and through? The meticulously designed Vuch monogram collection is here for you. Treat yourself to a piece that radiates style highlighted by the Vuch logo on every centimeter. Whether you say it with a handbag, wallet, or backpack...
Vuch is your most faithful love, so tell everyone without saying a single word.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.