Cara Cornet Teal crossbody bag with geometric pattern
Today only can you shop during Color Days with 25% off using code CD25. Whether you love soft shades or bold statement pieces, now is the perfect time to treat yourself.
Cara Cornet is exactly the piece that's got your back when you want to look elegant whilst keeping your playful edge. Its flap is adorned with a delicate pattern that…
More informationCara Cornet is exactly the piece that's got your back when you want to look elegant whilst keeping your playful edge. Its flap is adorned with a delicate pattern that gives it flair, whilst the combination with a chain makes it the ideal companion for days on the go or an evening drink with a friend. Even though it doesn't look overly large, it reliably holds all your treasures you can't leave home without. Just throw it over your shoulder and head out for new experiences knowing your outfit has that perfect spark.
- Main zip + magnet fastening
- Internal zip pocket and two compartments
- Adjustable crossbody strap with chain
| Size | 210 x 240 x 100 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 560 g |
| Closing | Combined |
| Pattern | Plain, Geometric |
| Colour | Blue, Green |
| Collection | Shape of Diamond |
| Style | Elegant, Everyday |
| Strap length | 130 - 146 cm |
| Fits A4 | no |
| Zipper material | Metal |
| For wallet size | Medium |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Long shoulder strap |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Shape of diamond
Be stylish and unique with Shape of Diamond!
You're currently eyeing the jewels and diamonds in our portfolio. Bestsellers Cary and Carrie have become icons, inspiring us to design more luxury Vuchkas. The entire Shape of Diamond collection is jewelled with elegant play on blind-printing and unusual metal detailing. So which backpack, handbag or wallet will capture your heart and never let go?
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.