Emely Green elegant laptop bag
Up to 50% off means one thing. Pick a piece you’ll love wearing again and again.
Some work bags take work far too seriously. Not this one. It has an elegant shape, subtle details and space inside for your laptop and everything you need to have at…
More informationSome work bags take work far too seriously. Not this one. It has an elegant shape, subtle details and space inside for your laptop and everything you need to have at hand during the day. It looks professional, but still keeps its own style. If you're looking for a bag that can handle the work pace and still look good, look no further.
- Main zip closure
- External magnetic pocket
- Luggage strap attachment
- Internal compartments for laptop + accessories
- Adjustable shoulder strap
| Size | 290 x 390 x 100 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 1020 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain, Geometric |
| Colour | Green |
| Volume | 11 |
| Collection | Shape of Diamond |
| Style | Elegant, Work |
| Strap length | 78 - 140 cm |
| Fits A4 | yes |
| Size NTB" | 11,6" ", 13,3" " |
| Zipper material | Metal |
| For wallet size | Large |
| Colour of fittings | Golden |
| Properties | Long shoulder strap, Hidden pocket, Laptop pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Discover more
Shape of Diamond
Be stylish and unique with Shape of Diamond!
You're currently admiring the jewels and diamonds of our portfolio. The bestsellers Cary and Carrie have become icons that inspired us to design more luxury pieces. The entire Shape of Diamond collection is adorned with an elegant play of embossing and extraordinary metal details. So which backpack, handbag or purse will capture your heart and never let go?
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.