Chanthal Dotty Green polka dot crossbody wallet
Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
Small dots, big joy. This crossbody wallet will hold your phone, cards and essentials, and thanks to its clever internal organisation, you'll have everything neatly to…
More informationSmall dots, big joy. This crossbody wallet will hold your phone, cards and essentials, and thanks to its clever internal organisation, you'll have everything neatly to hand. The flap and all-round zip keep things in place and the long strap leaves your hands free. So which party will this beauty accompany you to?
- Main magnetic fastening
- Separate zip pocket
- Pocket with card compartments
- Adjustable crossbody strap
| Size | 180 x 100 x 35 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 250 g |
| Closing | Combined |
| Pattern | Dotty |
| Colour | Green |
| The amount of cards | 0-6 |
| Collection | DOTS |
| Style | Casual |
| Strap length | 70 - 126 cm |
| Zipper material | Metal |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Long shoulder strap |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
DOTS
Banish the grey! Polka dots as a matter of the heart.
The DOTS collection is a celebration of polka dots in all their forms. Playful, adorable and unmissable, exactly as they should be. Polka dots are a matter of the heart for us at Vuch, gradually permeating more and more designs. Each piece from this collection brings a dose of joy, flair and light nostalgia. If you love polka dots as much as we do, DOTS will win you over at first sight and never let go.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.