Wild One Adventure Pink backpack from limited edition
The product is currently sold out
When will it be back in stock? Colors:Enjoy spring sale up to 50% off, ending Tuesday 31 March, and become the heroine of your own colourful story. Bloom with spring and show the world that your story begins with VUCH.
Whether you're taking your backpack out to a fashion show or out into the mountains, count on some serious adventure. Thanks to the adjustable strap, you can turn your…
More informationWhether you're taking your backpack out to a fashion show or out into the mountains, count on some serious adventure. Thanks to the adjustable strap, you can turn your backpack into a crossbody in a flash, and carry it in your hand like a purse thanks to the convenient handle. It can adapt to any occasion and event. When you're feeling a bit under the weather, it can put a smile on your face. It wants to be a part of any trip or outing and as a true partner it will always support you without talking back and it will be there for all the fun.
- Limited Edition
- Each backpack has its own story
- Only 120 pieces of each colour
- Created in collaboration with Czech rapper Sharlota
- Luxury gift packaging
| Size | 250 x 215 x 90 mm |
| Material | Synthetic leather |
| Weight | 470 g |
| Closing | Zipper |
| Pattern | Plain |
| Colour | Pink |
| Type | Little backpacks |
| Volume | 5 |
| Style | Elegant, Casual |
| Strap length | 104 - 188 cm |
| Volume | 0-5 l l |
| Fits A4 | no |
| Zipper material | Metal |
| Colour of fittings | Silver |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Wild One
Inspired by the successful, rebellion-inspired wallets, here is another collaboration with (our) queen of Czech rap, Sharlota. The limited-edition handbags, wallets and backpacks combine the opposites of rebel and princess and capture the personality you are keen to highlight.
We know that a little bit of personality changes every now and then, which is why the rebellion that defines this collection is easy to detach. Be a Rider, be a Lady, be an Adventure seeker. In short, connect all of your selves and let them shine through with a piece from this limited-edition collection.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.