Macy Gold women's wristwatch
Enjoy spring sale up to 50% off, ending Tuesday 31 March, and become the heroine of your own colourful story. Bloom with spring and show the world that your story begins with VUCH.
With the Macy watch on your wrist, you simply won't blend in! These are exactly the watches that have style down to a tee and will keep track of not only every minute,…
More informationWith the Macy watch on your wrist, you simply won't blend in! These are exactly the watches that have style down to a tee and will keep track of not only every minute, but also the date and day of the week. So you don't accidentally sleep through the weekend. Their clean design with playful details on the dial goes perfectly with trainers and heels alike, so they'll enthusiastically run through work marathons and evening parties with you. Simply love at first tick, which will fine-tune your outfit down to the last detail.
- Three sub-dials show the current date, day of the week and 24-hour time
- Quality Japanese movement
- Watch with Quartz battery
- Water resistance 30M/3ATM
- 36-month warranty
| Size | 40 mm |
| Material | Surgical steel |
| Weight | 110 g |
| Dial thickness | 8 mm |
| Strap width | 19 mm |
| Water resistant | 30 ATM |
| Strap length | 160 mm |
| Metal colour | Gold |
| Strap type | Solid metal |
| Strap material | Stainless steel |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
WATCHES
VUCH watches offer you more than just an overview of time. They're a detail that emphasises your style and fine-tunes your outfit exactly as you need. They're simple, but with an idea. Elegant, but not boring. Whether you're heading to work, into town or for a weekend walk, they'll be a reliable companion. You just need to choose the ones that will tick to your rhythm.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.