Evasion Black elegant leather backpack
Up to 50% off means one thing. Pick a piece you’ll love wearing again and again.
Evasion is a leather backpack inspired by the Gioia model, combining elegant design with practical details. Subtle stitching on the bottom adds style, while the zip…
More informationEvasion is a leather backpack inspired by the Gioia model, combining elegant design with practical details. Subtle stitching on the bottom adds style, while the zip extending to the lower edge makes accessing contents easy. Spacious, comfortable, and timeless – a perfect accessory for everyday wear and business meetings.
- Backpack made of fibrous leather
- Magnetic and zip closure
- Internal compartments without closures
- Adjustable shoulder straps
| Size | 310 x 255 x 120 mm |
| Material | Real leather |
| Weight | 1000 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Plain |
| Colour | Black |
| Volume | 9 |
| Collection | Leather |
| Style | Elegant, Work |
| Strap length | 47 - 83 cm |
| Fits A4 | yes |
| Zipper material | Metal |
| For wallet size | Large |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Hidden pocket, Laptop pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Leather Backpacks
We know you can live without a proper leather backpack. But we think city walks are simply better with one. Even divine. Moreover, it will win you over with its durability, versatility, and sustainability. If you want to carry a story on your back, a leather backpack is a must-have. You can be sure you'll be carrying it for a very long time.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.