Joanna Leather Black elegant leather backpack
Color Days bring a burst of colour, plus 25% off with code CD25. Whether you love soft tones, bold combinations or standout pieces, now’s the perfect time to choose
Joanna in leather combines elegance with timeless design and adds a touch of luxury. Precise craftsmanship, iconic flap, and V-shaped quilted detail make it a perfect…
More informationJoanna in leather combines elegance with timeless design and adds a touch of luxury. Precise craftsmanship, iconic flap, and V-shaped quilted detail make it a perfect companion for any occasion. Whether you're heading to a meeting or an afternoon coffee, this backpack has got your back – literally and stylishly.
- Backpack made of fibrous leather
- Magnetic and zip closure
- Inner pockets
- Elegant and minimalist design
| Size | 320 x 280 x 115 mm |
| Material | Real leather |
| Weight | 700 g |
| Closing | Magnet/pop-stud |
| Pattern | Plain |
| Colour | Black |
| Volume | 11 |
| Collection | Leather |
| Style | Elegant, Everyday |
| Strap length | 50 - 87 cm |
| Fits A4 | no |
| Size NTB" | 11,6" " |
| Zipper material | Plastic |
| For wallet size | Large |
| Colour of fittings | Silver |
| Properties | Hidden pocket, Inner zip pocket |
| Warranty | 24 months |
Delivery up to 3 working days. You can pay by cash on delivery, transfering the money or online.
In case of any questions do not hesitate to inform our customer service info@vuch.com.
Leather Backpacks
We know you can live without a proper leather backpack. But we think city strolls are simply better with one. Even divine. Moreover, it will win you over with its durability, versatility, and sustainability. If you want to carry a story on your back, a leather backpack is a must-have. You can be sure you'll be carrying it for a very long time.
Gift wrapping
At VUCH, we pack every order in a beautiful gift box with a bow, so that unwrapping is a joy, whether for yourself or as a gift for someone close to you.
No worries about packing.